Yazının devamı ve projenin detay görselleri için “devamını oku” düğmesine tıklayınız… 

Alacalı Şile’ye giden sahil yolu üzerinde çevresi hemen hiç bozulmamış yüzü Karadeniz’e dönük keyifli bir sahil köyü. İki kardeşin sahibi olduğu yaklaşık 20000m2lik arazi içinde bir bekçi evi, bir misafir köşkü ve iki büyük villa yapmak üzere harekete geçtim.

Ancak yerinde detaylı şekilde incelediğimde öncelikle yüzeyi ıslah etmemiz gerektiği ortaya çıktı. Bulunduğumuz yer denize çok yakındı. Bu nedenle belirli bir bölümün toprak yapısı kum özellikteydi. Arazinin tam ortasından bir dere geçiyordu. Bu dereyi uzun uğraşlardan sonra taş örme bir kanal içine aldık. Çünkü aktif bir dereydi ve yağmurlardan sonra seviye bir hayli yükseliyordu. İnşa edeceğimiz evlerin mimari üslubuna yakışır ahşap köprüler ve muhtelif kameriyeler yaptım çevreye. Alan büyük olunca arada soluklanacak yerlere de ihtiyaç oluyordu kuşkusuz.

Islah çalışması oldukça uzun sürdü. Ardından öncelikle misafir köşkü ve bekçi evinin yapımına başladık. Ahşap iskelet sistemle modüler olarak tasarladığım son derece kullanışlı ve keyifli iki yapıyı yaklaşık 2 ay içinde yaptık. Büyük bir alanda adeta bulunduğu yerde gizlenmiş hissini verecek iki ev yaptım yer sahiplerine. Çok sevdiler. Hatta o kadar çok sevdiler ki büyük bir heyecanla diğer binaların inşaatı devam ederken gelip kalmaya ve vakit geçirmeye başladılar. Bizim inşaatları yaptığımız dönemde bölgede muazzam yol ve altyapı sorunları vardı. Ne zaman biz inşaatı bitirip teslim ettik, tüm yollar yapıldı. Hiç sorun kalmadı. Bu da bizim şansımız olsa gerek

Hala bugün o çevreden geçerken bütün sadeliği ile binaların yerinde durduğunu görüyorum. Tek fark zaman içinde büyüyen ağaçlar ve bitki örtüsü onları daha da bir sarmış iyice masal evi gibi olmuşlar.