Yüksek Mimar Ömer Yavuz Gülen

DAHA KÜÇÜK BİR ÇOCUKKEN İSTANBUL ERENKÖYDEKİ EVİN BAHÇESİNDE AĞAÇ DALLARINDAN EVLER YAPARDIM. ETRAFIMIZDA HER GEÇEN GÜN ARTAN İNŞAAT FAALİYETLERİ DE OLAĞANÜSTÜ İLGİMİ ÇEKERDİ. NE ZAMAN YAPILMAKTA OLAN BİR İNŞAAT GÖRSEM HEMEN YAKLAŞIR OLANI BİTENİ ANLAMAYA ÇALIŞIRDIM. KAÇAMAK GÖZLEMLERİM SIRASINDA ŞANTİYESİNİ KONTROLE GELEN MİMARLARI DA GÖRÜRDÜM. O ZAMANDAN AKLIMDA KALAN ASİL GÖRÜNÜŞLÜ MİMAR FİGÜRÜ BUGÜN HALA TÜM NETLİĞİYLE AKLIMIN KÖŞESİNDEKİ YERİNİ KORUYOR. FARKLI BİR DURUŞU, BİR BAKIŞI VARDI. ÇOK KÜÇÜKTÜM AMA BUNU AYIRD EDEBİLMİŞTİM.

BİR ŞEYLERİ TASARLAMA VE İNŞA ETME FİKRİ DAHA O ZAMANLAR ZİHNİME YERLEŞMİŞ OLSA GEREK…

OKUL SIRALARINDA HER NE KADAR RESME YÖNELDİYSEM DE HOCALARIMIN ETKİSİ VE TEŞVİKİYLE MİMARLIK MESLEĞİNİ SEÇTİM. GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİNİN KAPISINDAN İÇERİ GİRDİĞİM ANDA EVET DEDİM İŞTE OLMASI GEREKEN BU… DÖNEMİN TÜM SİYASİ ÇALKANTILARINA RAĞMEN ÇOK FARKLI VE KEYİFLİ BİR ÖĞRENCİLİK YAŞADIM. SEDAD HAKKI ELDEM, UTARİT İZGİ GİBİ HOCALARIMLA UZUN ÇALIŞMALAR YAPTIM.

1978 YILINDA İLK OFİSİMİ AÇTIĞIMDA HENÜZ MEZUN OLMUŞTUM. MESLEĞİMİ YAPMAK İÇİN ÖYLESİNE İSTEKLİYDİM Kİ, BAŞKA HİÇ BİR ŞEY DÜŞÜNMEDEN İŞ HAYATININ İÇİNE DALDIM. 1981 YILINDAN 1987 YILINA KADAR KİMİ ZAMAN PROJECİ KİMİ ZAMAN DA UYGULAMACI OLARAK YURTDIŞI ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRDİM.1987 YILINDA TÜRKİYE’YE DÖNDÜM VE YENİDEN OFİSİMİ KURARAK ÇALIŞMALARIMA BAŞLADIM.

ARADAN GEÇEN BUNCA YILDA SAYISINI HATIRLAYAMADIĞIM KADAR ÇOK YAPIYI TASARLADIM, RESTORE ETTİM VE İNŞA ETTİM. GEREK RESTORASYONUNU YAPTIĞIM YAPILAR GEREKSE YENİ TASARLADIĞIM VE UYGULADIĞIM BİNALAR OLSUN HER YAPTIĞIM İŞE RUHUMDAN DA BİR PARÇAYI KATTIM. ŞUNU İYİCE ANLADIM Kİ; MİMARLIK SALT BİR MESLEK YA DA KARTVİZİTİN ÜZERİNDE YAZAN BİR UNVAN DEĞİL… ACISIYLA TATLISIYLA BEYNİMİN, BEDENİMİN HER HÜCRESİNDE KENDİNE YER ETMİŞ BİR OLGU… VE GÖRDÜM Kİ EN İYİ TASARIMLARIMI ANCAK VE ANCAK YAPIYI TÜM BENLİĞİMDE HİSSETİĞİM NOKTADA ORTAYA KOYMUŞUM…

GEÇENLERDE MESLEKTE 35.YILIMI GERİDE BIRAKTIM. HALA İLK GÜNKÜ HEYECANIMLA ÇALIŞMALARIMA DEVAM EDİYORUM. RESİMDEN DE KOPMADIM HİÇ BİR ZAMAN… RESİM SANATI VE MİMARLIK SANATININ HEP BİR BÜTÜN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜŞÜMDÜR. RESİM ÇALIŞMALARIM MİMARİ TASARIMLARIMA DA İLHAM VERİYOR KİMİ ZAMAN… VE KUŞKUSUZ BEYNİM ÇALIŞTIKÇA VE BEDENİM ONA DESTEK OLDUKÇA ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİM.

YAPTIĞI İŞİ EN İYİ KİŞİNİN KENDİSİ ANLATIR DİYE DÜŞÜNÜRÜM HEP VE O YÜZDEN TASARIMI VE YAPIMININ BENDE İZ BIRAKTIĞI EVLERİMDEN VE RESTORASYON ÇALIŞMALARIMDAN BAZILARININ HİKAYESİNİ SİZE BİZZAT ANLATMAK İSTEDİM.

ÖMER YAVUZ GÜLEN
YÜKSEK MİMAR