İstanbul’un Anadolu yakasında Ömerli’ye bağlı Sırapınar köyünde küçük ama çarpıcı projelerimden biridir Ege evi. Planlama aşamasında bölge için verilen imar izinlerine büyük ölçüde bağlı kalmak durumunda olduğum yapı iki katlı olup yaklaşık 200m2 büyüklüğünde idi. 800m2 lik bahçe içinde tam da kış mevsimine girerken büyük bir hızla inşaata başladık. Genel olarak tüm yapılarımda zemin emniyeti açısından radye general temel kullandığımdan bu yapıda da yine aynı temel tekniğini uyguladım.

Yine her zamanki gibi prefabrike olarak üretilmiş taşıyıcı sistem ve çatı konstrüksiyonu elemanları sadece 10 gün gibi kısa bir sürede yerinde monte edilerek yapı iskeleti ayağa kaldırıldı. Dış cephede zemin katta iskelet arası taş dolgu üst katta ise daha yalın olarak rabitz telli kaba dokulu sıva uygulaması yapmayı tercih ettim. İki farklı dokunun bir arada kullanımı yapı bütünlüğüne farklılık kazandırdı. Bölgenin sert iklim koşullarını göz önünde bulundurarak geniş saçaklar ile tamamladığım yapıyı doğal pigment kullanarak hazırlattığım oksit sarı renkteki dış cephe boyası ile boyatarak çalışmamı tamamladım. Bu evin dekorasyonu konusunda ev sahibine muhtelif önerilerde bulunmakla birlikte malzeme seçimi konusunda kendisini özgür bırakmayı tercih ettim.

Ege evi bugün de olanca güzelliği ile Sırapınar yolu üzerinde önünden geçenlerin dikkatini çekiyor ve onlara keyifli bir his yaşatıyor.